Aktuality z tábora U Černé jedle

By | 16.7.2017

Zde budou postupně (jednou za 3-4 dny) přibývat krátké zprávy o aktuálním dění v táboře U Černé jedle. Fotky najdete na našem rajčeti.

16. červenec

Letos jsme pravděpodobně (opět) překonali rekord v počtu účastníků – s každým rokem jsme stále blíž devadesátce. První den odpoledne poprchávalo, ale většinu velkých staveb (tee-pee, hangáry) už naštěstí postavili roveři a rangers na předtáboře, takže bylo kam se schovat. Starší (spící v tee-pee) se pustili do tvorby postelí a mladší se zabydleli ve stanech.

Večer jsme zahájili celotáborové hry – tentokrát dokonce tři. Bohové Olympu pověřili mladší část osazenstva úkolem najít ztracený klíč od Olympu, neboť dokud se tak nestane, nemohou se vrátit zpět domů na posvátnou horu. Starší skautky se vydaly do Hollywoodu prožít si filmová dobrodružství a skauti začali objevovat nástrahy mafiánského podsvětí.

Dnes, druhý den, nám počasí přeje více. Slunce svítí, ale není horko, na koupání v potoce tak akorát, stejně tak na vyrábění drobných šperků, luků, korálkování… Nedělní ekumenickou bohoslužbu nám přijela odsloužit z Čelákovic husitská farářka Mira Poloprutská. Kázání odvedla pod širým nebem.

Na večer plánujeme ještě dodělat vše potřebné pro chod tábora (například opravit lávku přes potok a podobně). Doufáme, že nám počasí bude přát i nadále.

18. červenec

Včera jsme dokončili opravu rozbité lávky a slavnostně ji znovuotevřeli (dokonce i s fanfárou a přestřihováním pásky). Díky lávce se teď už opět snadno můžeme dostat na druhý břeh, a tak nebyl problém dostavět sprchy a můžeme si užívat teplé vody (když teda nejsme líní a zatopíme si pod kotlem). Velká většina táborových prací už je dokončená (z táborových staveb chybí snad už jenom sušák), takže máme čas se věnovat hrám. Vlčata byla na šipkované a staví hráze na potoce. Světlušky si vylepšily kroje nášivkami. Někteří z roverů začínají plnit Tři orlí pera (skautská zkouška, jejímž prvním úkolem je 24hod. mlčet). Počasí je stále pěkné. Včera večer krátce sprchlo, ale to bylo vše a jinak si užíváme slunce.

21. červenec

Od včerejška už na tábořišti stojí i sušák. V horkém počasí, které teď nastalo, bychom ho mohli prohlásit za rychlosušičku. Je opravdu hodně slunečno, a tak se snažíme přesunout většinu programu do potoka, k potoku, nebo alespoň do lesa. Vlčata a světlušky včera absolvovaly cestu lesem za Persefoninými perlami, při které se opět setkaly s řeckými Bohy – třeba proti Poseidonovi hrály děti dámu, nebo se u Apollóna zabavily oblíbenou božskou kratochvílí – nošením krabičky od sirek na nose. Dnes se už bohové ale neobjevili, a tak zbyl čas na olympijské soutěžení. Skákalo se do dálky a soutěžilo v plavání (tedy spíše v běhu potokem).

Starší dostali náročnější úkol: přesvědčit město New York o tom, že zvolit do vedení Paula Nashe místo Johna Fleminga je jediný způsob, jak budou občané profitovat. Celé dopoledne bylo tak ve znamení politického boje, do kterého se leckdy zapojili i mladší (kteří pak směli i hlasovat ve volbách). Nakonec měli nejtěžší úkol možná ti, kteří po volbách museli posbírat všechny letáky a plakáty, nemluvě o vlaječkách a transparentech.

Ač se to nezdá, pomalu se blížíme k polovině tábora, a tak se naše myšlenky obracejí k sobotnímu slibovému ohni. První přípravy budou pravděpodobně probíhat už během zítřka, ale i v sobotu, která bývá nejvíce pracovní (sbírání smůly, klestí na podpal, příprava ohniště a dřeva atd.), si snad najdeme i nějaký čas na odpočinek a hry.

23. červenec

V neděli ráno jsme vstávali o hodinu později. Nedělní dopoledne propršelo, a tak byla příležitost vytáhnout deskové hry a vyrábění (navlékání korálků, pletení z bavlnek). Deštivé počasí bylo také ideální ke smažení vdolků, protože za deště se dá postávání u kamen lépe vydržet než za horkého dne. Těch vdolků jsme snědli 407 a chutnaly nám 🙂

Později odpoledne si starší skautky pod vedením Čudi zahrály na vojáky (podle filmu Černý jestřáb sestřelen) a skauti (a později i některá vlčata) si zahráli improvizovanou verzi hokeje – na namydlené zelené plachtě.

Také jsme se vzpamatovávali ze slibového ohně, který se i letos vydařil – po několika horkých dnech bylo všechno dřevo krásně suché a vatra plála vysoko. Slibujících bylo letos o něco méně než loni, ale je třeba říci, že loňský rok byl v tomto směru extrémní 🙂 Noc byla jasná, atmosféra slavnostní a u ohně jsme vydrželi dlouho do noci – ať už s kytarou, nebo jen tak si povídat s kamarády.

24. červenec

Dnešní den je také chladnější, trochu poprchává, ale není to nic, co by tábor nedokázal vydržet. Tábor se poněkud vylidnil – skauti se vydali na dvoudenní puťák a velká část mladších plní druhou část Třech kapek rosy či Třech bílých tesáků (zkoušek, jejichž součástí je několikahodinová samotka, pěší výlet s poznáváním rostlin a okolí a nakonec stezka odvahy). V táboře je tak i vzhledem k dešti program o něco volnější, s mladšími bavlnkujeme, vaříme, střílíme z luků a poznáváme rostliny kolem nás. Zítra se chystáme na tradiční výlet do Dobříše, abychom se po více než týdnu na louce opět podívali, jak vypadá civilizace.