Aktuality z tábora U Černé jedle

By | 13.7.2015

Zde budou postupně přibývat informace o aktuálním dění v táboře světlušek, vlčat a mladších skautek.
Fotografie naleznete zde: http://strediskocelakovice.rajce.idnes.cz/Tabor_2015_-_U_Cerne_jedle

sobota 11.7.2015

Na tábořišti dorazila skupina roverů a rangers už o několik dní předem, aby postavili větší táborové stavby. Se stavbou stanů a teepee už v sobotu pomáhaly děti, které v nich budou po celý tábor bydlet. Počasí nám přálo, celý den svítilo sluníčko a nebe bylo bez mráčku, a tak jsme si užili i koupání v potoce.

neděle 12.7.2015

Neděle byla věnována zabydlování tábořiště – skautky a skauti spící v teepee stavěli postele z klád a provázků, zatímco světlušky a vlčata prozkoumávaly okolí a hrály hry. V podvečer byl pak čas na zahájení celotáborové hry na téma Doctor Who. Děti se tak dozvěděly, že doktorovi se rozbilo Zrcadlo času, jehož střípky budou muset nacházet a sestavovat během celého tábora.

pondělí 13.7.2015

V pondělí se ochladilo, což byla po vedrech docela vítaná změna. Budka Doctora Who TARDIS se teleportovala doprostřed louky, avšak odpoledne byla obsazena neznámými útočníky – Dáleky. Děti dostaly tedy od Doctora za úkol ji dobýt zpět a Dáleky přemoci – bitva byla úmorná, ale skončila vítězstvím dobra.

úterý 14.7.2015

Chladné počasí v úterý pokračovalo, sluníčko se ukázalo jen párkrát a nerado. Občas také krátce sprchlo.
Vlčata i světlušky si vyzkoušely přípravu dřeva do kuchyně a navečer se vyjevilo, kde je možné najít dva ze ztracených „střípků zrcadla“. Světlušky a vlčata musely chytit vetřelce a „střep“ mu sebrat, mladší skautky pak za „střepem“ dovedla šifrovaná nápověda. Obě skupiny uspěly a tak situace našeho Doctora začíná vypadat daleko lépe, než byla na začátku.

středa 15.7.2015

Bouřka jdoucí od Prahy nás v noci naštěstí obešla, a tak jsme se probudili veselí a nezmáčení. Světlušky a vlčata tak mohly poprvé za tábor opravdu cestovat v čase, a to do roku 2013 na tehdejší tábor U Černé jedle, a zopakovat si chození v pruzích z krepového papíru.
Ve středu také tábor opouštějí skauti, kteří se vydávají na putování na Slovensko a Polsko.

čtvrtek 16.7.2015

Ve čtvrtek se vrátilo do tábora teplé, či snad až příliš teplé počasí. Dopoledne se hrála další etapa celotáborové hry – děti se vrátily do roku 1773, kdy skupina Bostoňanů převlečených za indiány shodila z lodí do moře mnoho beden čaje, a tento incident vešel do historie pod jménem Bostonské pití čaje. Děti měly za úkol tento drahý čaj z moře zachránit.
Brzy odpoledne se mladší skautky vydaly na dvoudenní výpravu, a to na jedno z našich bývalých tábořišť, na Dobrou vodu, která se také nachází kousek od Dobříše. Cesta byla zhruba 15 kilometrů dlouhá a skautky během ní navštívily i tábořiště Vaječník, kde se konal tábor skautů a skautek v roce 2010. Na Dobré vodě si potom u staré stavby kuchyně uvařily večeři a přečkaly do druhého dne.
V mezičase světlušky a vlčata zjistily, že Doctorově budce TARDIS opět hrozí nebezpečí, a bylo ji potřeba strážit až do rána. Noc byla teplá a pokojná, a tak se přespávání na louce pod širákem vydařilo.

pátek 17.7.2015

V ranních hodinách skautky vyrazily z Dobré vody a – i přesto, že cesta šla tentokrát pomaleji kvůli velmi teplému počasí – už brzy odpoledne dosáhly tábora. Tam už se ovšem stačily jen najíst a umýt, než se nám páteční bouřka bohužel nevyhnula. Vše se ale  zvenku podařilo včas uklidit, a tak jsme přežili všichni včetně věcí. K večeru pak pršet přestalo a dali jsme se tedy do pilného sušení.

sobota 18.7.2015

Druhá táborová sobota je už tradičně vyhrazena přípravám slavnostního slibového ohně. Je třeba vykopat ohniště, nanosit dřevo a i jinak se postarat o to, aby vše šlo hladce. Kolem poledne krátce sprchlo, ale po chvíli zase vysvitlo slunce a tak všichni očekáváme, že oheň bude jako každý rok stát za to.

neděle 19.7.2015

V neděli byl budíček o hodinu posunutý a většinu dopoledne jsme se vzpamatovávali z dlouhého včerejšího večera. Odpoledne si děti nacvičovaly, jak by se chovaly, kdyby se TARDIS ocitla v akutním nebezpečí. Hlavním bodem programu byl nácvik běhání v ochranném oděvu – pláštích, rukavicích a ešusech.

pondělí 20.7.2015

Vánoce jsou tady! Tedy alespoň v našem táborovém podání, když nás Doctor přenesl v čase jen o půl roku. Kreslila se přáníčka, zdobily stromečky, vyráběly se a rozdávaly dárky a atmosféra byla opravdu velmi vánoční. Také jsme nacvičovali zpěv koled za doprovodu kytary.

úterý 21.7.2015

Výlety do města v rámci tábora jsou také už tradicí. V úterý jsme zamířili do Dobříše, abychom tam pobyli odpoledne několik hodin. Vyráželo se ráno hned po nástupu a vraceli jsme se až v podvečerních hodinách. Cestu trochu zkomplikovalo horko, ale i tak se nám podařilo držet dobré tempo při pochodu a i rozchod v centru města všichni ocenili.

středa 22.7.2015

Program ve středu byl volnější vzhledem k tomu, že se ještě o něco oteplilo. Dopoledne jsme strávili hraním menších her v stínu stromů a odpoledne jsme strávili povětšinou v potoce či okolo něj.
Mladší skautky večer vyrazili s několika lidmi z vedení na výsadek, ze kterého se vrátily až v pozdě noci. Jejich úkolem bylo zorientovat se v terénu a najít cestu do tábora dřív, než do budíčku, což se jim podařilo na výbornou – ještě si dokonce stihly ráno v táboře i trochu pospat.

čtvrtek 23.7.2015

Opět jsme měli štěstí a noční bouřka, ačkoli sprchlo, u nás neměla velké následky. Je ovšem chladněji, což nám ale po několika horkých dnech naprosto vyhovuje.

Odpoledne si vlčata a světlušky zahrály hru Kostky plnou úkolů zaměřených na šikovnost a zručnost – zatloukání hřebíků, řezání dříví a podobně.

pátek 24.7.2015

Už navečer jsme shodili všechna tee-pee a připravili jsme se se skautkami na spaní pod širákem. K závěrečnému večernímu ohni dorazilo už i několik rodičů i dalších skautů, kteří přijeli pomoci s bouráním, a zpívalo se a hrálo dlouho do noci.

pátek 25.7.2015

Noční déšť nás nezastihl nepřipravené, a tak skautky i věci, které strávily noc venku, namokly téměř minimálně. Brzy dopoledne se už začali sjíždět rodiče dětí a i díky tomu nám šlo tentokrát bourání tábory velmi od ruky. Dokonce nám po poledni zbyl i čas na to, chvíli si sednout a ještě něco zazpívat. Opouštěli jsme pak tábor autobusem z Rybníků v 15.00.

Tímto bychom velmi rádi poděkovali všem rodičům, kteří nám na tábořiště přijeli pomoci!

Tábor mohl proběhnout díky poskytnutí dotace od města Čelákovice. Děkujeme.