Otázky a odpovědi k táboru skautů a skautek 4. – 18. července

By | 23.5.2020

Připravili jsme pro vás odpovědi na vaše nejčastější dotazy týkajících se skautského tábora v době koronavirové. Odpovídá hlavní vedoucí letního dětského tábora Václav Janáč. Obecné informace o táborech v případě letošního léta poměrně dobře shrnuje část o táborech v tomto článku: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tiskova-konference-ministerstvo-zdravotnictvi-hygienicke-podminky-otevreni-restauraci-hotelu.A200514_122025_domaci_chtl

 

Upozorňujeme, že postupně bude docházet k aktualizaci této stránky podle nejnovějších informací. Všechny organizační informace o našem táboře naleznete na http://skaut.info/tabory-2020/.

Jsou požadavky Ministerstva zdravotnictví a hygieny na letním táboře  splnitelné?                                                           

Ano jsou. V opačném případě bychom ani o konání tábora neuvažovali. Tyto požadavky jsou vyústěním společného jednání, které vedla Česká rada dětí a mládeže, která sdružuje organizace zabývající se prací s dětmi. Zdůrazňujeme, že se všemi požadavky budeme řídit v maximální možné šíři. Bezpečnost dětí vždy byla a bude naše hlavní priorita.

Čeho se opatření ve zkratce týkají?

Většina opatření směřuje k pravidelné desinfekci rukou, hygienických zařízení a kuchyně. Tedy věcí, které náš tábor splňoval již roky předtím. Dále je v současné době omezena účast dětí na tepelné úpravě jídel. Kuchyňský personál, zdravotník a osoby, které provádějí nákup, budou vybaveny ochrannými prostředky. Opatření dále upravují cestu na tábor a kontakt s lidmi mimo tábor. Dětem také nebude umožněno navštívení města.

Budou muset děti nosit roušky? 

NE. Na tábořišti nebudou muset děti nosit roušku. V případě pohybu dětí mimo tábor a mimo volnou přírodu je ale naopak povinnost nošení roušek vyžadována.

Budou požadovány testy na COVID u dětí?

NE. Žádné testy aktuálně pro účast na letním táboře nejsou požadovány.

Jaké budou změny v organizaci tábora?

Termín tábora zůstává stejný. Změna se týká pouze dopravy na tábor, jelikož veřejná doprava není doporučena. Proto pojedeme zájezdovým autobusem s bezpečnostními pásy a klimatizací. Odjíždět budeme v sobotu 4. července od klubovny. Přesný čas ještě upřesníme. Při odjezdu budou od dítěte vybrány veškeré dokumenty a zákonný zástupce na místě podepíše bezinfekčnost pro své dítě. Dále u každého dítěte proběhne vstupní kontrola a bezkontaktní měření teploty. Změna se týká také přepravy beden na tábor. Tyto bedny pojedou společně s krosnami autobusem. Proto je stačí přinést až na místo srazu.

Budeme se snažit, aby v průběhu tábora změny v provozu neměly na děti již žádný vliv. Je ale potřeba počítat s rozšířením položek doporučeného vybavení a se zvýšenými požadavky na osobní hygienu, včetně pravidelného dezinfikování rukou.

Co se stane v případě výskytu podezření a případném potvrzení nákazy na nemoc COVID u některého z účastníků tábora?

Náš tábor se nachází v okrese, kde je nejméně nakažených na přepočet obyvatel v celé republice. Pravděpodobnost výskytu nákazy na táboře je podle stávajících čísel a opatření, které jsme učinili, velmi malá až téměř nulová. Přesto k takové situaci může dojít. Všichni děláme a budeme dělat maximum proto, aby taková situace  ale nenastala. V případě, jakýchkoli pochybností o možném vzniku onemocnění u dítěte budou kontaktování zákonní zástupci s povinností zajištění jeho bezodkladného návratu do rodiny a to bez finanční náhrady. V případě potvrzeného výskytu infekce covid-19 bude tábor ukončen bez finanční náhrady (Vždy se pokusíme alespoň část vrátit, ale slíbit to nemůžeme.) pro všechny účastníky a rodiče si své děti budou muset bezodkladně vyzvednout.

Moje dítě v období 14 dnů před táborem vykazuje známky infekčního onemocnění a nemůže odjet na tábor. Vrátíte nám peníze?

Ano. Stále platí naše podmínky v přihlášce. Účast dítěte je kdykoli před odjezdem možné zrušit bez jakéhokoli storno poplatku. V případě pozdějšího příjezdu, pak budeme vracet část poplatku. Pokud ale dítě onemocní na táboře a bude muset odjet, tak vzhledem k tomu, že většina nákladů jsou náklady fixní, tak peníze vracet nemůžeme. (Vždy se pokusíme alespoň část vrátit, ale slíbit to nemůžeme.)

Je něco, jak vám jako rodiče můžeme pomoci?

Určitě. Budeme rádi, když si podrobně přečtete naše informace a v případě nejasností nás kontaktujete. Tím, že budou všichni informování, předejdeme případným zmatkům.

Dále budeme rádi za věnování jakýchkoli ochranných pomůcek pro personál kuchyně (jednorázové roušky, respirátory, jednorázové rukavice, jednorázové obleky), dále uzavíratelné plastové bedny, případně další různé provozní a kancelářské věci a případně ekologické přípravky na mytí nádobí a ekologické šampony. (Desinfekci na ruce máme již zajištěnou).

V neposlední řadě, máme takovou netradiční prosbu. Potřebovali bychom převézt zhruba 30 tyčí na tee-pee, které mají délku kolem 9 m z Dobříše do Rychnova nad Kněžnou. Nevejdou se nám na vozík, ani do kamionu. Veškeré náklady bychom samozřejmě uhradili.